ÖMER FARUK YELKENCİ – AÇILIŞ KONUŞMASI

Acıbadem Okulları Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > Genel > ÖMER FARUK YELKENCİ – AÇILIŞ KONUŞMASI

0

ÖMER FARUK YELKENCİ – AÇILIŞ KONUŞMASI

28 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | Genel

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Bir kızılderili atasözü ile sözüne başlayan Yelkenci yarının eğitimi, teknolojisi, yönetimi gibi yaklaşımlara ihtiyatlı yaklaştığını bildiriyor. “Dünya bize atalarımızın mirası değil torunlarımızın emanetidir.” diye ileten Yelkenci bu hususta yarının eğitimine, yönetimine ve teknolojisine karar verme hakkını kendinde bulamadığını söylüyor. Yelkenci, bu durum ancak bugünün eğitimini konuşarak yarının eğitimini şekillendirecek kişi ve kurumlara ipuçlar verebilir hususuna dikkat çekiyor.

“Eğitim alanında değişmeyecek olan iki şey  vardır: birincisi öğrencinin biricikliği ve merkezde oluşu, ikincisi ise bir öğretenin ve öğrenenin olmasıdır.” iddiasıyla Yelkenci, kavramların değişiklik gösterebileceğini fakat öğrenen-öğreten kavramının daim olacağını iletiyor. Değişkenlikler içinde zamanı yeniden ele almak gerekliliğini söyleyen Yelkenci okulun zaman ve mekan kavramları için şu hususları iletiyor; “Biz istesek de istemesek de eğitim okulun dışına taştı ve taşmaya devam edecek. Biz eğitimciler olarak durumu yönetmek adına eğitimi okul dışına taşımalıyız. Öğrenciler de problem çözme ve bilişsel düşünme noktasında öğrenciler geliştirilmeli.”

Eğitim hayatının en belirleyici ve sınırlarını çizen tebeşir görevi olan müfredat konusunu ise şu şekilde yorumluyor Sayın Yelkenci: “Müfredat yazılırken zaten öğretmenden yardım alınıyor ama öğrencinin de müfredat yazımında etkin rol alması gerekir ki öğrenciyi daha iyi tanıyabilelim ve ona cevap verebilelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.