MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN

Acıbadem Okulları Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar > MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN

0

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN

28 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar, Genel

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesine yarının eğitimlerine dair sunumu ile MEB Müsteşarı Yusuf Tekin katılım gösterdi.

Öğretim ve eğitime dair birkaç hikayeyle sunumuna başlayan Tekin, eğitim konusunda Türkiye’nin sabırsız davranıyor oluşunu, “bugün yaptığımız değişikliğe tahammül edilemediğinden tekrar tekrar değiştirmek zorunda kalıyoruz” şeklinde yorumladı.

Bakanlık olarak dönem başından bu yana kendilerine genel hatlarıyla bir çerçeve çizdiklerini ileten Tekin, Türkiye’de eğitim sistemine dair stratejik planlamaların adımlarına fiziksel kapasite ve maddi yatırım eksiklerinin giderilmesi konusunda başlanıldığını iletti. Her şeyden önce eğitim alanında maddi anlamda eksikler nelerdir bunun gözden geçirildiğini söyleyen Tekin, yapılan çalışmaların sonucunu şu şekilde değerlendi: “Doksanlı yıllarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 40’a yakın idi, sobalı sınıflar, soba için yakacak taşınması gereken bir eğitim sistemi idi. Şu an bazı okullarda öğretmen başına 15-16 öğrenci düşmektedir.”

Mevcut derslik sayısı kadar derslik yapıldığını iddia eden Tekin, “eğitimde fırsat eşitsizliğinin giderilmesi için; farklı sosyoekonomik düzeyden gelse de öğrenciler için sağlanan fırsatlar eşitlenmelidir.  Bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin aynı şekilde yapılmış okullarla karşılaşmanız normaldir.” diyerek sosyoekonomik bağlamda yapılan çalışmaların niteliğine dikkat çekti.

Öğrencilerin okul dersleriyle ilgili hiçbir destek almadan, herhangi bir kursa gitmeden başarılı olmasını amaçladıklarını söyleyen Tekin, akademik şekilde destekledikleri ekipleriyle müfredatı revize ettiğini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.