DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN – YARININ EĞİTİMİ

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar > DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN – YARININ EĞİTİMİ

0

DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN – YARININ EĞİTİMİ

28 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar, blog

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesine “Yarının Eğitimi ” konu başlıklı sunumu ile akademisyen yazar Deniz Ülke Arıboğan katılım gösterdi.

“Üniversite hayatıma kadar kendi hayatıma dair seçimler yapamadım, çünkü ailem eğitime farklı bir açıdan bakıyordu” diye söze giriş yapan Arıboğan, eğitim sistemine ve ebeveyn bakış açısına dair fikirlerini dile getirdi. Okullar hakkında olumlu-olumsuz eleştirilerini ifade eden diğer konuşmacılara ithafen Arıboğan, her şeye rağmen okulun sosyalleştirme içeriğini unutmamamız gerektiğini söyledi.

Geçmiş yüzyıl ve günümüz yüzyılına dair sosyolojik bir gözlemini ifade ederek devam etti Arıboğan: “Tarım toplumu olmaktan sonra sanayi toplumuna geçebildik. Ama sanayi sonrası toplumu olmak üretimi değil tüketiciyi şekillendirmektir, moda üretir, hayat kurgular”.

Hiç bir şeyin aynı kalmadığı hakkında bildiğimiz gerçekliği “yakın zamanlarda insanlar hiç icat edilmemiş mesleklerde çalışacak veya hiç çalışmayacak, meslek kavramının içeriği değişecek.” şeklinde yorumladı.

Z kuşağı olarak adlandırılan milenyum sonrası kuşağı her türlü madde bağımlılığından, sağlıksız şeylerden uzak bir kuşak olduğunu ileten Arıboğan bu durumun umut verici olduğuna dikkat çekti.

“Mutsuzluğu yaratan şey her şeyi zaten var kabul etmektir” diye ifade eden Arıboğan, çocuklar bir şeylerin eksikliğinde o şeyin aslında hayatına neler kattığını görüp onun değerini bilmesi gerekliliğini ileterek sunumunu şu şekilde bitirdi: “Sirkte aslandan avlanması beklenmez, aslana verilen eğitim onu istemez çünkü. Ama doğada aslan yavrusuna avlanmayı öğretir. Eğitim yön vericidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.