ALP KÖKSAL – EĞİTİM VE DEĞİŞİM

0

ALP KÖKSAL – EĞİTİM VE DEĞİŞİM

28 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar, blog

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesine “Eğitim ve Değişim” konu başlıklı sunumu ile Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal katılım gösterdi.

Zamanda yolculuk başlığıyla bizleri ortaçağdan bugüne,  200 yıl önceden günümüze götürüp getirirken“ne değişti” diye sordu Köksal.  Sahi ne değişmişti? Ne değişmemişti ki!

19. yüzyıldan 21. Yüzyıla gelene kadar eğitim sisteminin haricinde çok şey değiştiğini söyledi Köksal. Gelişen ve ilerleyen teknolojinin eğitimle buluşup buluşmadığına değindi ve ekledi: “Teknolojik gelişimlerden en fazla fayda sağlayabilecek alan şüphesiz eğitim”.

“Her öğrencinin öğrenme hızı farklıdır, neden herkese aynı hızda öğretmeye çalışıyoruz?” diye bir başka soru ile çakralarımızı açan Köksal, teknolojik cihazlar, bu kadar hızlı değişirken neden eğitim için kullandığımız yöntemler aynı kalsın ki diye ekledi.

Eğitimde değişimler öğretmenle beraber gelecek inancını bizlerle paylaşan Köksal, eğitimde dijital dönüşüm, veriye dayalı ve kişiye özel bir hale dönüşüyor olduğunu bildirdi. Bilgi özgürce paylaşabildiğimiz ve kendi hızımızla öğrenebildiğimiz konusuna dikkat çekti.

İnsana dokunan bir öğretmen yetiştirmemiz gerektiğini savunan Köksal, eğitimde oyunlaştırmanın çok önemli bir iletişim unsuru olduğunu ifade etti. Bu durumun bu çağın çocuklarıyla onların dilinden konuşmak anlamına geldiği şeklinde açıkladı.

Uzaktan eğitim ile eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak çok işe yarar bir şey olduğunu savunan Khan Akademi Türkiye Direktörü Köksal sözlerini bitirirken yarının eğitimine dair fikirlerini şu şekilde ifade etti:  “Biz insanlar sosyal canlılarız, paylaştıkça ve birbirimizle konuştukça öğreniyoruz. Bugün çocukları dünün yöntemleriyle eğitirsek, yarından çalarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.