YASEMİN ALLSOP – DÜNÜN ÇOCUKLARI YARININ LİDERLERİ

Acıbadem Okulları Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar > YASEMİN ALLSOP – DÜNÜN ÇOCUKLARI YARININ LİDERLERİ

0

YASEMİN ALLSOP – DÜNÜN ÇOCUKLARI YARININ LİDERLERİ

27 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesine “Dünün Çocukları Yarının Liderleri” konu başlıklı sunumu ile University College London’da öğretim üyesi Doç.Dr. Yasemin Allsop bizleri zaman tünelinde gezinirmişcesine kendi hayat hikayesiyle buluşturdu.

Kıymetli Yasemin Allsop sunumuna kendi hikayesine dair kitap önerileriyle başladı.“Okumayı sevin, zevk için okuyun” dedi ve yarının eğitimlerine dair esas inancını zihinlerimize konduruverdi; “dünün çocukları yarının liderleri, zevk için okumaktan zevk için öğrenmeye!”

İlk tavsiye kitabı Frances Hodgson Burnett’in Little Princess kitabıydı. Bu kitap Allsop’un okuduğu ilk kitaplardan biri. Kitapta geçen küçük kızın hayatını okurken yaşıyor ve ona eşlik ediyor Allsop. Onunla hayaller kuruyor ve yıllar sonra kitabın karakterinin yaşadığı gibi bir eve sahip olduğunu söylüyor. Sonra bütün samimiyeti ve naifliğiyle ekliyor; “bu kitabı okurken Londra’nın gerçek bir şehir olduğunu bilmiyordum.”

Kitabı okurken empati yapmayı öğrendiğini, halden anlayabildiğini, hayal kurmanın kıymetini, ana karaktere yapılan haksızlıklarda mücadele etmeyi ve ardından bu duruma öfkeyi öğrendiğini anlatıyor Allsop. “Çocuklara öğreteceğimiz en değerli şey, empati yapabilmek ve halden anlayabilmek.” diyor. Ve bizlere bu hikayeyle öğrenmenin ne kadar doğal ve böylesine temiz bir eylem olduğunu gösteriyor.

Çocuklara okudukları her şeye inanmamalarını, muhakeme etmelerini aşılamamız gerekliliğini savunan Allsop, çocukların kendi potansiyellerini kendilerinin keşfedip bulmasından yana.

Tarık Buğra’nın Osmancık kitabının tavsiyesiyle sunumuna devam eden Allsop, tarihe düşkün oluşunun mimarı olarak görüyor bu kitabı. Küçük yaşlarda iken kendisinin bu kitap sayesinde tarihe dair bilgiler öğrenirken eş zamanlı olarak muhakeme etme, problem çözme yeteneğinin harekete geçtiğini iletiyor bizlere. “Çocuklara vazgeçmemeyi, devam etmeyi öğretmemiz lazım.” diyor Allsop, bana bunları hep kitaplar gösterdi, onlar benim bu yolculukta en iyi arkadaşlarım diye ekliyor.

Filozof Hypatia – Alexandria kitap tavsiyesiyle devam eden Allsop, kitabın yazarı filozof hakkında çıkan olumlu olumsuz haberlerin onun araştırma ihtiyacını kamçıladığını söylüyor. Kitap ve yazar hakkında yazılan haberler sayesinde her şeyi muhakeme etmeye, kanıtlar aramaya ve kendi terazisiyle hesaplaşmaya başladığını ileten Allsop, “zevk alarak öğrendiğiniz bir şeyi asla unutmazsınız, bu yüzden zevk için okuyun ve öğrenin” diyor. Biricik oğlunu bizimle tanış ederek zaman tünelinde geçen bu yolculuğumuza son veriyor.

Yarının Eğitimlerine dair bütün tavsiye ve içerikler için Yasemin Allsop’a teşekkürü bir borç biliriz. Sevgi ve kelam ile kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.