ERHAN ERKUT – EĞİTİMİN GELECEĞİ

0

ERHAN ERKUT – EĞİTİMİN GELECEĞİ

27 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar, blog

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesi’ne “Eğitimin Geleceği” konu başlıklı sunumu ile Erhan Erkut katılım gösterdi.

Öğrenimin basitleştirilmiş tarihi ile sunumuna başlayan Erkut, genç nüfusun azaldığına dikkat çekerek, mesleki eğitimin öneminden, araştırmanın ve girişimci olmanın gerekliliğine kadar birçok başlıktan söz açtı. Açtığı sözleri bir bir geleceğin eğitim modelleri ile bir puzzle parçası gibi birleştiren Erkut, “Ders süresini kısaltmak, ilgi odağında kalmak için bir çözüm değil. Artık öğrenciler sahnedeki öğretmeni dinlemek istemiyor. İster 40 dakika olsun ister 20…” diyerek güne damgasını vurdu.

“İçerikten ziyade beceri müfredat tarafından desteklenmeli.” diyen Erkut, gerçek yaşama yakın eğitim modellerin bireyselleştirilmiş programlarla 21. Yüzyılın yetkinliklerine dair bahis açtı: Öğrenme-İnovasyon, Yaşam-Kariyer, Bilgi, Medya-Teknoloji başlıklarıyla Y ve Z kuşağının talep ve rekabet ortamlarının değiştiğine dikkat çekti.

Öğretmenliği yanlış konumlandırdığımızı ifade eden Erkut, öğretmenin içerik üreten olarak orada bulunması değil, akıl danışılacak biri olarak orada olması gerekliliğini ifade etti. Yapay zekanın eğitimi altüst edeceğini düşünen Erkut, teorik dersler için öğretmene gerek kalmayacağını düşündüğünü söyledi.

“Yönet, takip et, ya da yoldan çekil!” sloganıyla sunumunu bitiren Erhan Erkut, ‘’Üniversite beş yıl fakat kariyer elli yıl. Üniversiteden sonra her yıl en az on gün eğitim almalısın ki kendini geliştirebilesin.’’ sözleriyle eğitimin ve modellerinin reformuna olan inancımızı bir kez daha desteklemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.