“BÜYÜK ACILARDAN BÜYÜK RUHLAR DOĞAR.”

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > blog > “BÜYÜK ACILARDAN BÜYÜK RUHLAR DOĞAR.”

“BÜYÜK ACILARDAN BÜYÜK RUHLAR DOĞAR.”

10 Temmuz 2018 | Serendipity | blog, TED Talk Öneri

10 yıldan uzun süredir; okuldan atılan, “boşta gezen” diye anılan, eğitim sistemi tarafından yüzüstü bırakılan, şiddete, polis tacizine, hapse maruz kalan gençleri kurumsal yapılar içinde incelediğini söylüyor ve “Bu genç insanlara verilen etiketleri değiştirmek, ‘riskli’ den ‘umut veren’ e dönüştürmek için bana katılır mısınız?” diye soruyor Victor Rois.

Rois; babasız olarak yoksulluk içinde varoşun göbeğinde büyümüş, 15 yaşına kadar üç ayrı suçtan üç defa ıslah evine gönderilmiş, en iyi arkadaşı ve amcası yanında öldürülmüş birisi. Dünyaya olan umudunu ve inancını kaybetmiş, sistemden umudunu kesmiş, ta ki öğretmen Bayan Russ’la tanışana kadar. Her zaman işine burnunu sokan, “Victor, ne zaman hazırsan buradayım.” mesajını veren bir öğretmenmiş Bayan Russ. Victor, Bayan Russ’un yardımıyla okula geri dönmüş ve mezun olmuş. Victor, Amerika’da her okulda onarıcı adalet uygulanmasını istediğini söylüyor. Bu amaçla Los Angeles Watts bölgesinde okuldan atılan 40 gençle çalışmışlar. Bu gençlerden biri de okulu bırakmış, çete üyesi William. Başta direnç gösteren William zamanla açılmaya başlamış, grup çalışması sırasında babasının öldürüldüğünü söyleyip ağlayan kadını görünce, “Hey, herkes grup sarılmasına! Grup sarılmasına.” diyerek teselli olmasını sağlamış. William, hayatta bir önemi olduğuna inanarak okuduğu liseye geri dönmüş, sertifikasını alarak güvenlik görevlisi olmuş ve yerel bir okulda çalışıyor.

Hayatına yön veren şu iki söze yer veriyor Victor Rıos konuşmasında,

Bayan Russ: “Kalbe öğrettiğinde, akıl onu takip eder.”
Halil Cibran: “Büyük acılardan en büyük ruhlar doğar.”

İnsanlara fırsat vermenin ne kadar önemli olduğu ve bir öğretmenin insan hayatını ne derece etkileyebileceğini ortaya koyan bu güzel konuşmayı sizlerin de izlemenizi tavsiye ediyoruz.

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ

AHMET CANSEVER