SUGATA MİTRA; OKULLAR BOZULMADI, MODASI GEÇTİ

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > TED Talk Öneri > SUGATA MİTRA; OKULLAR BOZULMADI, MODASI GEÇTİ

SUGATA MİTRA; OKULLAR BOZULMADI, MODASI GEÇTİ

26 Haziran 2018 | Serendipity | TED Talk Öneri

Öğrenmenin gelecekteki konumunu merak ettirerek konuşmasına başlıyor, Mitra. Ancak gelecekteki konumundan önce eğitimin geçmişini hatırlatıyor bizlere. Günümüzde devam eden okul anlayışının Büyük Britanya’nın dünyaya hakim olmak için kurduğu bir sistem olduğunu söylüyor. Viktoryenlerin kurduğu bu sistemde çarkların doğru işlemesi için kurdukları eğitimden geçenlerin tek tip olması gerekiyordu. Viktoryenlerin oluşturduğu bu sistem halen bizimle.

Eğitim sisteminin bozulduğunu söylemiyor Mitra, ona göre okullar bozulmadı sadece modası geçti. Mitra’nın başlattığı projenin hikayesi 1999 yılında bilgisayar programları eğitimi verdiği yerin arka sokağında bulunan gecekondu mahallesinde başlıyor. gecekondu mahallesinde bulunan çocukların bilgisayar öğrenmesi için hiçbir çabanın olmaması onu gecekondu mahallesindeki duvarın deliğine bir bilgisayar yerleştirmeye itiyor.

Başlattığı deneyden 8 saat sonra çocukların bilgisayar kullanmayı öğrendiğini fark ediyor ve bu deneyi farklı yerlerde de deniyor. Deneyi uyguladığı bölgelerden birinde çocukların bilgisayar kullanmayı öğrenmek için İngilizce öğrendiklerinin farkına varıyor ve deneyi ikinci aşamaya taşıyarak İngilizce öğrenmek için bilgisayarı araç haline getirmeye başlıyor.

Yarının meslekleri neye benzeyecek ve öğrenmenin geleceği nasıl olacak sorularıyla gelecek hakkında konuşmalara başlıyor ve dileğinin öğrenmenin geleceğini tasarlamak olduğunu söylüyor. Bunu da çocukların meraklarını arttırarak ve birlikte çalışma yeteneklerini destekleyerek yapabileceğine inanıyor. Bunun adına da ‘Buluttaki Okul’ diyor.

Konuşmasını şu tatlı hikayeyle sonlandırıyor, “Himalayaların tepesinde duvara sabitlenen iki bilgisayar yaptım, ve çocuklar oraya üşüştü. Beni takip eden küçük bir kız vardı. Ona dönerek: Her çocuğa bir bilgisayar vermek istiyorum, ne yapmalıyım? diye sordum. O sırada sessizce fotoğrafını çekmeye çalışıyordum. Elini uzatarak bana şöyle söyledi: Devam et.

Bence güzel tavsiyeydi.

Sugata Mitra’nın Bulut Üzerine Okul inşa etmek adlı TED konuşmasının özetini sizler için sunuyoruz. Bu TED konuşmasını  izlemek için tıklayın